Obchody Barbórki w 2024
Tegoroczna Barbórka - obchody święta górników organizowane przez Inowrocławskie Kopalnie Soli Solino S.A. odbyły się 3 grudnia i jak przystało na tradycję górniczą były huczne.
Uroczystości rozpoczęły się mszą święta w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Mogilnie. Po mszy św. przy udziale Orkiestry Górniczej odbył się „capstszyk”- czyli przemarsz pracowników, ich rodzin i najmłodszych mieszkańców miasta na Rynek w Mogilnie, gdzie pod pomnikiem Bohaterów Walk o Polskość Ziemi Mogileńskiej i tablicą papieską Jana Pawła II złożono kwiaty i zapalono znicze.
Następnie uroczyste obchody przeniosły się do Inowrocławia, gdzie przed siedzibą spółki Solino S.A. pod figurą św. Barbary złożono kwiaty i zapalono znicze, po czym jak na tradycję przystało uczestnicy uroczystości przemaszerowali do kościoła pw. św. Barbary i św. Maurycego w Inowrocławiu na mszę świętą celebrowaną w intencji górników i ich rodzin. Górnicy po mszy świętej złożyli kwiaty pod Pomnikiem Obrońców Inowrocławia i Pomnikiem Jana Pawła II.
Popołudniu Brać Górnicza rozpoczęła Akademię Górniczą. Uroczystość rozpoczęto od odśpiewania Hymnu Górniczego. Następnie odbyła się ceremonia wręczania odznaczeń, awansów stopni górniczych oraz szpad górniczych.
Zaproszeni goście, reprezentujący władze centralne, samorządowe, instytucje państwowe oraz branżowe, przekazali – również w firmie pisemnej - podziękowania oraz wyrazy szacunku wszystkim pracownikom Solino S.A. za wykonywaną przez nich codzienną, merytoryczną pracę. Po uroczystej kolacji nadszedł czas na część artystyczną. Gości zabawiał znany i lubiany Jacek Wójcicki, który swoją sceniczną energią wręcz porwał wszystkich do wspólnego śpiewania, następnie na parkiet zaprosił równie znany i równie lubiany Marek Sierocki, który z łatwością udowodnił, że podczas serwowanej przez niego muzyce nogi same rwą się do tańca i siedzenie przy biesiadnym stole jest wręcz niemożliwe.
Tegoroczne obchody Barbórki wraz z uroczystą Akademią były doskonałą okazją do podsumowań, wyróżnień i odznaczeń dla zasłużonych górników, które przebiegły w niezwykłej atmosferze. Inowrocław – miasto na soli, niegdyś znane z działalności kopalni soli, od lat pielęgnuje tradycję obchodów tego dnia. Pamiętajmy, że Barbórka to nie tylko okazja do wspomnień o trudach i poświęceniach górników, ale także moment, który łączy i umacnia więzi oparte na szacunku dla naszej górniczej historii i tradycji.
Pliki do pobrania